Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

4 posters

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir? Empty Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

Mesaj  Krônik* Çarş. Ocak 09, 2008 8:44 pm

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir? Ailemmanset2

İnsan hayatının en önemli dönüm noktalarından birisi olan meslek seçimi insanın yaşam biçiminin de seçilmesi demektir.

Bireyin gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar vermesi gerekmektedir. Çalışmanın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır. Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğimize uygun meslek seçiminden geçer.

Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek seçmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını, mesleğinde ilerlediğini böylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürmekte olduğunu görmekteyiz.

Buna karşılık seçtikleri meslek, yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, işe devamsız, verimi düşük yeniliklere direnen ve her zaman mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz. Bu da hem çalışan, hem de işveren tarafından çalışma hayatında istenmeyen bir durumdur. Bunun için meslek seçmek hayat biçimini seçmek demektir. Öyleyse gerçekçi ve doğru seçim yapmak zorundasınız.

Ben neler yapabilirim? (Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi)
Ben neleri yapmaktan hoşlanırım? (İlgi alanlarının belirlenmesi)
Karakterim nasıl? (Kişilik özelliklerinin belirlenmesi )
Ben ne istiyorum? (İş değerlerinin belirlenmesi)
İlgi duyulan mesleklerin incelenmesi.
Meslek mensuplarının yaptığı temel faaliyetler,
Çalışma ortamı,
Çalışma koşulları,
Çalışanlarda aranılan nitelikler,
Mesleğe hazırlanma,
İlk işe giriş,
Meslekte ilerleme,
Kazanç,
İş bulma olanağı ve mesleğin geleceği,
Mesleğin gerektirdiği nitelikler vb.
Birey kendi özellikleri ile mesleğin özelliklerini eşleştirerek kararını oluşturabilir. Üzerinde durulacak temel nokta "Bireyin kendini olmak istediği gibi değil olduğu gibi" objektif olarak tanıması ve ilgi duyduğu mesleği de olumlu, olumsuz özellikleriyle tanımasıdır. "Ben ne kadar çok kazanabilirim?" yerine "Ben hangi işi en iyi şekilde yapabilirim?", "Hangi ortamlarda ve koşullarda çalışmaktan mutlu olurum?" sorusuna cevap vermesi ve hayattaki mutluluğu yakalamak için ilk adımı doğru atması önemlidir.

MBA Danışmanlık, konusunda uzman Rehber Psikologların hazırladığı testlerle, bunun yanında; kişilerle yüz yüze görüşerek kişinin hangi mesleğe uygun olduğunu belirlemede ilköğretim son sınıf ve lise son sınıf öğrencilerine veya isteyen herkese danışmanlık yapmaktadır.

Etiketler: meslek, meslekler, meslek seçimi

Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir mesleği seçmeden önce kendimizi iyi tanımamız gerekiyor. İlgi, kabiliyet ve beklentilerimizi netleştirmeliyiz. Sevmediğimiz bir alanı sırf parası iyi diye tercih etmek bizi mutlu etmeyecektir. Hayatımızın en önemli kararlarından biri meslek seçimimizdir. Seçtiğimiz meslek hayatımız boyunca bizimle beraberdir. Onu nereye gidersek gidelim hep yanımızda taşırız. Doktor olduğunuzda bu sadece hastanede yaptığınız bir meslek değildir artık. Gittiğiniz her yerde “doktor bey/hanım gelmiş!” diye ağırlanırsınız. Gittiğiniz yerlerin birçoğunda “Ya benim de şuramda çok fena bir ağrım var bir bakabilir misiniz?” gibilerinden sorularla mesleğiniz hayatınızın her yerine girer. Bir bilgisayarcı olduysanız mutlaka gittiğiniz yerlerde formatlanması gereken veya arızası olan bir bilgisayardan size şikayetler gelir ve onu düzeltmenizi talep ederler yakınlarınız. Tabii bu şikayet edilecek bir durum değil. Çünkü insanların siz neyi iyi biliyorsanız o konuda sizden yardım talep etmeleri kadar doğal bir şey de yoktur.
Bu örnekler daha da arttırılabilir. Burada anlatmak istenilen seçilen mesleğin hayatınızın her noktasını etkileyecek olmasıdır. İşte bundan dolayıdır ki seçeceğiniz meslek hayatınızın en önemli kararlarından biridir. Meslek seçimi bu kadar önemli iken gençlerin çoğu bu seçimi ya popülerliğe göre ya da tercih esnasında bir anlık kararına göre yapıyor olması sonuçları itibarı ile çok sakıncalı bir durumdur.
Krônik*
Krônik*
Yönetici Webmaster
Yönetici Webmaster

https://50yilsuheylaartamioo.yetkin-forum.com

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir? Empty Geri: Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

Mesaj  Hipérâktif* Çarş. Ocak 09, 2008 8:48 pm

Eminim okula yardımın dokunacaktır.. çok güzel bilgiler.. sağol !
Hipérâktif*
Hipérâktif*
Yönetici
Yönetici

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir? Empty Geri: Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

Mesaj  ThE_KiNg Çarş. Ocak 09, 2008 9:47 pm

Münazara grubumuza yardımı dokunacağını düşünüyorum.
ThE_KiNg
ThE_KiNg
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj  Krônik* Çarş. Ocak 09, 2008 10:10 pm

Bende öyle düşünüyorum inşallahda öyle olacak Smile benim en çok şu resim hoşuma gitti Smile
Krônik*
Krônik*
Yönetici Webmaster
Yönetici Webmaster

Mesaj  Hüseyin Çarş. Ocak 09, 2008 10:22 pm

bencede yardımcı olucak .. Wink

Hüseyin
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj  Krônik* Çarş. Ocak 09, 2008 10:29 pm

inşallah öyle olur.. Smile
Krônik*
Krônik*
Yönetici Webmaster
Yönetici Webmaster

Mesaj  ThE_KiNg Perş. Ocak 10, 2008 1:26 pm

Münazara grubumuza diyorum da yanlış anlamayın okulun münazara grubu ben dahil deyilim Very Happy
ThE_KiNg
ThE_KiNg
Co-Admin
Co-Admin

- Similar topics